Nejen psi trpí s příchodem nového roku. Ani kočky na tom nejsou o moc lépe. Jak se chovat na Silvestra, aby to nebyl pro zvíře stres?

Kočka slyší… Dokonce tak, že prakticky dokonale, protože má v průměru třikrát tak dobré uši, než my sami! Nemluvě o tom, že její další smysly jsou ještě o něco dokonalejší. Co je výhodou při lovu, je však ale mínusem v době, kdy je v okolí hluk, protože malá kočička si veškeré rány a lomoz bere trochu moc k srdci. Ale to musíme pochopit, určitě máte doma kocoura, co utíká před kroupy a bouřka se mu nezdá právě legrační. Ale co silvestrovské petardy, jak na ně vyzrát?

Sami musíte býtklidu, kočka to jinak vycítí

Máte stres z toho, že kočka bude mít stres a nervujete se celý večer? Pak bude zaručeně nervní i kočka, protože je citlivá na vaše nálady. Snažte se být maximálně v klidu. Bude lepší, když kočka nezůstane ani chvíli sama, rozhodně nepořádejte v bytě divoké večírky. Dodejtepocit bezpečí, který bude mít jen s vámi. A pokud váš čtvernožec žije jinak venku, večer před ohňostroji jej zavolejte a udělejte si večer ve dvou, dejte pozor, aby nikam neutekl! Zranění pod koly aut, šílenství z vybuchujících petard, které mohou zvíře zranit – nic z toho byste si neměli vzít na svědomí, riziko je bohužel docela vysoké.

Eliminace hluku je také žádoucí. Místo, kde bude kočka trávit večer a noc, by mělo být to nejklidnější v domě. Plastová okna utlumí randál, ale když zatáhnete rolety a připravíte kočce prostornou krabici, nejspíš bude všechno na jedničku. Ať už si zaleze, kam chce, nenuťte jí připravený pelíšek. Možná bude za kanapem a prospí tam všechny ty rachejtle, což je jen dobře!

Pamlskem také chybu neuděláte, možná si zapněte také televizi, na kterou je zvyklá a nebude tolik vnímat ohňostroje venku. Třeba i potichu puštěná vážná hudba je pro kočku lepší zvuk než to, co krátce po půlnoci na celém sídlišti. Když bude v klidu, a navíc společně s vámi, je dost dobře možné, že vám spíš usne na klíně a Silvestr ji nechá jinak celkem chladnou…

Má strach? Potom není třeba zvýšená pozornost

Veškerá snaha uklidnit kočku je z laického pohledu v pořádku, ale odborníci vám jasně řeknou, že rapidní navýšení pozornosti z vaší strany v tuhle dobu zvířeti spíš neprospěje. Když budete v klidu a nebudete sdílet její strach, uklidní se tím dříve. Bude vědět, že to prostě není důvod k nějakým kočičím obavám.

A když nepomůže nic jiného, co takhle bylinky? Mírná přírodní sedativa neuškodí, zvláště pokud výše uvedená rady zatím moc nepomáhají. Kočičí povahy jsou různé a některá zvířata se plaší s trochou nadsázky i z vlastního stínu během parného letního poledne. Když si nevíte rady, poraďte se s veterinářem, ale standardní bylinky určitě neuškodí – stejně jako třeba kočičí feromony v zásuvce.

X