Než si pořídíte psíka…

Pes je nejlepší přítel člověka. Je oddaným a milujícím společníkem, který vás po návratu domů vždy radostně přivítá. Mít pejska však není jen radost, ale také velká zodpovědnost, kterou by si měli uvědomovat všichni členové rodiny. Psi se dožívají více než deseti let. Proto, než si pejska pořídíte, měli byste zvážit několik důležitých věcí.

Proč chcete psa?

Pejska si přejí děti.

Pro děti pes bývá živou hračkou, která je časem může omrzet a pejsek začne být na obtíž. Především když vůči němu mají povinnosti, jako např.venčení. Jak děti rostou, mění se jejich denní režim, přibývají různé zájmové aktivity a na zvířecího kamaráda mají mnohem méně času. Pokud vás k pořízení psa přesvědčují děti, měli byste počítat s tím, že většina péče o něj bude nakonec pravděpodobně spočívat na vás.

 

Chci pejska, abych nebyl/nebyla osamělá.

Po rozchodu s partnerem nebo po odstěhování dospělých dětí z domu, se cítíte osamělí a rozhodli jste to vyřešit tak, že si pořídíte psa. Je to výborný nápad, pejsek vám do života vnese hodně radosti, a pokud jste byli zvyklí se o někoho starat, budete mít opět příležitost. Napřed však zvažte, zda se nejedná pouze o přechodné řešení – budete se pejskovi věnovat, i když si najdete nového partnera? Můžete brát psa sebou, když budete jezdit k dětem hlídat vnoučata? Neplánujete cestovat nebo změnit zaměstnání na časově náročnější?

 

Máte pro psa dostatek místa?

Jak velkého psa a jaké psí plemeno si pořídíte, byste se měli rozhodnout podle toho, zda ho budete mít doma nebo na zahradě. Ne každý pes je vhodný do bytu a naopak ne každému vyhovuje být na zahradě. Každá rasa vyžaduje jinak velký prostor a podmínky pro život. Teplomilná plemena, například peruánský naháč, by celoroční pobyt na zahradě velmi špatně snášela. Nopak například kavkazskému pasteveckému psu bude vyhovovat zahrada, na které má dostatek prostoru, a vzhledem k jeho husté srsti mu spaní v chladné boudě bude vyhovovat. Pokud již nějaká domácí zvířata máte a hrozilo by, že jedno na druhé bude útočit, máte pro všechny zajištěný oddělený prostor? Pokud psík bude v bytě, budete ho mít kam chodit venčit, případně cvičit? Nebude jeho štěkání rušit sousedy?

 

Budete mít na psa čas?

Pes chovaný v bytě potřebuje každý den několik procházek na vyvenčení, proběhnutí a očuchání pachových značek jiných psů. Musíte počítat s tím, že budete ráno muset vstávat dřív, než jste zvyklí, abyste s pejskem došli před odchodem do práce nebo do školy ven a to za jakéhokoliv počasí. Stejně tak se kvůli jeho vyvenčení budete muset vracet včas domů. Čím víc času spolu strávíte, tím víc k vám pes přilne a bude spokojenější. Samozřejmě ho kromě venčení musíte krmit, pečovat mu o srst, čistit mu zuby a chodit s ním k veterináři. Ale i pes, kterého máte na zahradě, potřebuje procházky, vaši péči a společnost. Můžete ho cvičit, učit aportovat a hrát si s ním. Pokud jezdíte na chalupu nebo na dovolenou, může psík jezdit s vámi nebo máte zajištěného někoho, kdo se o něho v době vaší nepřítomnosti dobře postará? Pokud máte časově náročné zaměstnání nebo hodně zájmů, koupi psa dobře zvažte. Pes by každodenní samotou trpěl.

 

Máte na zajištění potřeb a péče o psa dost peněz?

Aby byl váš pes zdravý a spokojený, budete do něho kromě svého času muset investovat i peníze. Kromě krmení bude potřebovat boudu nebo pelíšek, náhubek, vodítko, hračky, kartáč na srst a další doplňky. Budete s ním chodit na stříhání srsti, zastřihávání drápků, k veterináři na pravidelné vakcinace, ošetření proti parazitům a při zdravotních potížích. Některá, především přešlechtěná, plemena (například anglický buldok) trpí zdravotními potížemi častěji a s přibývajícím věkem pejska přibývá i návštěv u veterináře. K dalším investicím patří každoroční poplatek za psa obci.

 

Jaké plemeno si pořídíte?

Plemeno psa byste si neměli vybírat podle módních trendů, ale podle svého životního stylu. Každé psí plemeno má jiný temperament a každý psík svou povahu. Některá plemena vyžadují tvrdý výcvik, jinak se jejich výchova vymkne majiteli z rukou a pes může někoho napadnout – například pitbull. Jiná plemena, pokud nemají dostatek pohybu, vyloženě trpí a mohou zničit, na co přijdou – například aljašský malamut. Pokud máte rádi klid a chcete pohodového až líného psa, pořiďte si třeba baseta. Do rodin s dětmi je vhodný například bígl. Pro aktivní sportovce, kteří se budou se psem vydávat na delší tratě, například sibiřský husky.

 

Pejska z chovné stanice, od chovatele, od “někoho” nebo z útulku?

Máte několik možností, odkud si pejska můžete pořídit – koupit v chovné stanici, od chovatele, vzít si ho od někoho, kdo už se něho nemůže (nechce) starat nebo si vzít psíka z útulku. Informujte se ohledně chování a potřeb psa, včetně krmiva, na které je zvyklý. Až si psíka přivedete domů, nezapomeňte ho přihlásit na obecním úřadě.

Z chovné stanice

V chovné stanici vám ručí za původ a zdravotní stav psa. Poradí vám, zda je dané plemeno vzhledem k jeho nárokům vhodné právě pro vás, vaši rodinu a podmínky, které mu můžete poskytnout.

S psíkem dostanete tyto dokumenty:

  • Fakturu za koupi psa nebo dokument o převodu vlastnictví (psíka).
  • Rodný list nebo plemennou dokumentaci či konečný doklad o původu psa.
  • Mikročip nebo elektrickou identifikační kartu.

 

Od chovatele (pes bez PP)

Štěně si můžete koupit také od chovatele přes inzerát. Dojeďte se podívat na chov i matku štěňat, promluvte si s chovatelem o zdravotních problémech daného plemene a povahových vlastnostech rodičů štěněte. Při koupi si vyžádejte očkovací průkaz štěněte. Pokud vám chovatel nechce svůj chov a prostředí, ve kterém štěně vyrůstá, ukázat, je zde riziko, že pochází z množírny, kde zvířata žijí ve špatných podmínkách a tito “chovatelé” si na množení založili výdělečný byznys.

 

Od “někoho”

Než si vezmete pejska od někoho, kdo už se o něho z nějakého důvodu nemůže nebo nechce dál starat, zeptejte se ho na návyky a povahu pejska, a požádejte ho o trochu krmiva a případně i hračky, na které byl zvyklý, aby pro něho byl přechod do cizího prostředí méně stresující. Poté se psem dojděte k veterináři, ať máte jistotu, že je v pořádku.

 

Z útulku

Pokud se rozhodnete adoptovat svého psího kamaráda z útulku, nechte si poradit od zaměstnanců ohledně plemene, povahy a věku psa, abyste až doma nezjistili, že pes je například z nějakých věcí vystrašený nebo vyžaduje speciální zacházení. Všichni pejsci v útulku jsou prohlédnutí veterinářem, odčervení a očkovaní.

X