Proč je důležité pečovat o chrup našich psích mazlíčků

Podobně jako u lidí, se kondice psa a stav jeho chrupu, odvíjí od hygieny a pravidelné péče. Při nedostatečné péči o chrup, plak a zubní kámen psovi způsobí bolestivou paradentózu a ztrátu zubů. Bakterie a jejich toxiny se dostávají do krevního oběhu a zatěžují celý organismus. Při závažnějších zubních problémech je nezbytné provést chirurgický zákrok pod narkózou. Proto je důležité o chrup svého psa dobře pečovat a komplikacím předcházet.

Plak a zubní kámen

Zubní plak je biofilm tvořený zbytky potravin, bakterií a jejich toxinů. U psů se začíná tvořit kolem čtvrtého roku jejich života. Tvorbu plaku ovlivňuje typ krmení, doplňky stravy, kvalita péče o psa, predispozice a jeho celkový zdravotní stav. S odstraňováním zubního plaku musíte svému zvířecímu kamarádovi pomáhat, protože psi se plaku sami nedokáží dobře zbavit. Pokud nedojde k jeho odstranění, plak postupně ztvrdne a vytvoří se z něj zubní kámen.

Důsledky nedostatečné péče o chrup

Plak a zubní kámen způsobují pokles dásní, obnažování zubních krčků, poškození chrupu a vzniku paradentózy. V posledním stádiu paradentózy se zuby začínají viklat a vypadávat, což je bolestivé, pes špatně přijímá potravu a může dojít také ke změnám jeho chování.

Jak poznáte, že pes má problémy se zuby

  • Zápach z úst – zápach může být způsoben krmivem. Pokud však zápach přetrvává i po jeho změně, příčinou je pravděpodobně zánět dásní a zubní problémy.
  • Pes nedokáže rozkousat tvrdé kousky potravy.
  • Dásně jsou rudé a při dotyku krvácejí.
  • Pes se chová jinak – může být podrážděný nebo naopak apatický.

Prevence dentálních problémů

Čištění zubů

Základem péče o psí chrup, je čištění zubů zubním kartáčkem zubním kartáčkem a ochucenou nepěnivou zubní pastou nebo pudrem. Existují různé druhy kartáčků – klasický zubní kartáček, zubní kartáček na prst nebo oboustranný zubní kartáček. Pokud je váš pes na čištění zubů zvyklý, můžete mu zuby čistit denně. Pakliže nespolupracuje a zuby si nechce nechat čistit, může být časový odstup mezi čištěními delší nebo tuto péči přenechte veterináři.

Přísada do vody

Přísada do vody nabízí jednoduchý a efektivní způsob, jak pečovat o ústní hygienu vašeho psa i kočky. Bez pravidelné péče dochází u 70 % psů i koček starších tří let k problémům se zuby. Tento přípravek z přírodních ingrediencí pomáhá udržovat zdravé dásně, odstraňovat zubní plak i kámen, a navíc eliminuje zápach z tlamy, a to až na 12 hodin. Psi jej snadno přijímají díky praktickému podání, kdy stačí zamíchat jednu lžíci přípravku do misky s vodou.

Kosti

Kousání kostí pomáhá pejskovi zuby udržet v dobré kondici. Hovězí nebo vepřová kost psa navíc zabaví. Pokud je kost obalená masem, pejsek si na ní o to víc pochutná.

Dentální pochoutky

Pro odstranění zubního plaku jsou nejvhodnější pochoutky, které jsou označovány jako funkční pamlsky pro psy funkční pamlsky pro psy. Obsahují aktivní látky a plak odstraňují také svým tvarem.

Hnědá mořská řasa kelpa

Usušenou a rozdrcenou mořskou řasu můžete svému psovi přimíchat do jakéhokoliv krmiva. Řasa má téměř zázračné účinky. Mění enzymatické složení slin a již po týdnu přestane být psovi cítit z tlamy, nánosy na zubech měknou a za tři týdny je ze zubů můžete snadno odstranit vatovým tamponem.

Plnící hračky

Plnící hračky s výčnělky a drážkami jsou pro psy zdrojem zábavy a současně i chutným a zdravým pamlskem. Plnící hračky jsou vyrobeny z odolné gumy naplněné jedlou náplní, ke které se pes snaží dostat a žvýkáním tak zbavuje své zuby plaku.

Další varianty, které můžete zkusit:

surová hovězí kůže, žvýkací tyčinky a chipsy, himalájská tyčinka, žvýkací buvolí roh, jelení parůžek, žvýkací kořen, olejíček na čistění zubů.

X