Jak zajistit akvárium před odjezdem na dovolenou

Máte před sebou delší dovolenou, ale obáváte se o své akvárium? Poradíme vám, jak zajistit jeho bezproblémový chod po dobu vaší nepřítomnosti, abyste si dovolenou mohli užít bez starostí o své rybky.

Nejdůležitější je rybám a rostlinám zajistit udržení stejných podmínek, na které jsou zvyklé. Tedy optimální kvalitu vody, teplotu, dobu svícení, pravidelné krmení a dostatečné hnojení.

Pokud akvárium před svým odjezdem dobře připravíte, lze říci, že čím větší akvárium máte, tím menší je pravděpodobnost, že se v něm během vaší nepřítomnosti výrazně změní podmínky a dojde k úhynu ryb.

Čeho se před odjezdem na dovolenou vyvarovat?

Před svým odjezdem nedělejte do akvária žádné větší zásahy, do nádrže nepořizujte nové ryby a ani nepřesazujte rostliny. Během vaší nepřítomnosti mohou ryby následkem stresu z přepravy nebo z nového prostředí uhynout, rostliny se nemusí ujmout a začnou se rozkládat.

 

Kontrola zdravotního stavu rybiček

Několik dní před odjezdem na dovolenou pečlivě kontrolujte zdravotní stav rybiček a nemocné ryby dejte do karantény. Pokud se do vašeho odjezdu neuzdraví, v karanténě je nechte i během doby vaší nepřítomnosti. Pokud byste nedoléčenou rybu vrátili do akvária a došlo by k jejímu uhynutí, začala by se ve vodě rozkládat a voda v nádrži by se začala kazit.

 

Vyčištění akvária

Před odjezdem na dovolenou věnujte zvýšenou péči čistotě akvária. Důkladné vyčištění obnáší odkalení dna, výměnu části vody, ošetření rostlin a vyčištění filtrace, osvětlení, topítek a skel akvária.

  • Odkalení dna – ze dna akvária odstraňte odkalovačem nečistoty. Dejte pozor, abyste během odkalování nepoškodili rostliny a nehrozilo jejich uhnívání.
  • Výměna vody – vyměňte asi třetinu vody (včetně odkalené vody) a do akvária dolejte čistou vodu. Vodu z kohoutku napřed nechte několik hodin odstát nebo ji upravit speciálním přípravkem pro odstranění chlóru.
  • Čištění filtrace – v odčerpané vodě z akvária vyperte molitan filtru. Pokud byste ho vyprali pod vodou z vodovodního kohoutku, zničili byste v něm žijící užitečné bakterie, které pomáhají udržovat biologickou rovnováhu v akváriu.
  • Čištění osvětlení – vytáhněte osvětlení ze zásuvky, otřete jeho skla, opět zapojte a zkontrolujte, zda všechna světla svítí.
  • Vyčištění topítka – pokud se stane, že topítkem prorůstají řasy, odstraňte je. Nezapomeňte napřed topítko také vytáhnout ze zásuvky.
  • Čištění skel – při čištění akvária byste neměli zapomínat na setření nečistot z vnitřní strany skel magnetickými stěrkami nebo houbičkami. Dejte si však pozor, aby se vám na houbičku nedostal písek a během čištění jste sklo akvária nepoškrábali. Z vnější strany můžete nádrž vyleštit běžným přípravkem na sklo.

 

Krmení rybiček

Krmit rybičky během vaší dovolené může chodit někdo z vašich známých. Avšak pokud se nejedná o zkušeného akvaristu, může v dobré víře “rybičkám dopřát”, způsobit víc škody než užitku. Pokud do akvária nasype nadměrné množství krmení, krmivo napadá na dno akvária, kde se začne rozkládat a kazit vodu. Aby k překrmování nedošlo, můžete mu krmení připravit a nadávkovat do kelímků. Takto jednoduše zvládne nakrmit rybičky i naprostý laik.

Pokud krmení rybiček nechcete svěřit do cizí péče nebo nemáte koho požádat, můžete můžete ryby krmit prostřednictvím automatického krmítka nebo zakoupit prázdninové krmivo.

  • Automatické krmítko – do krmítka nasypete krmení pro rybičky a nastavíte jeho dávkování jedním nebo několika typy krmiva.
  • Prázdninové krmivo – prázdninové krmivo jednoduše vhodíte do akvária nebo přilepíte na sklo. Látky v něm obsažené jsou do vody uvolňovány postupně a zajistí tak rybám přísun potravy, dle zvoleného typu krmiva, až na 14 dní. V dostatečném časovém předstihu však krmivo napřed vyzkoušejte, zda se skutečně bude uvolňovat po uvedenou dobu a nerozpadne se již po několika dnech.

 

Kontrola CO2

Pokud v akváriu používáte CO2, zkontrolujte jeho množství. Pokud si množstvím nejste jistí, raději láhev vyměňte za plnou.

Osvětlení akvária

Pokud nemáte osvětlení akvária napojené na spínací hodiny, zapněte do hodin pouze akvarijní světlo a nastavte dobu svícení a dobu vypnutí. Ostatní technika v akváriu musí fungovat stále a nesmí být tedy připojena na stejné spínací hodiny.

 

Péče o rostliny

  • Z rostlin odstraňte zahnědlé nebo poškozené listy.
  • Rychle rostoucí rostliny zastřihněte.
  • Pro zajištění pravidelného hnojení během vaší nepřítomnosti, použijte automatický dávkovač.

 

Občasná kontrola akvária

Požádejte někoho, aby se k vám domů přišel průběžně podívat, zda v akváriu funguje elektřina, filtrace, topítko a osvětlení, a zda neuhynuly žádné ryby. Pro jistotu připravte síťku k jejich odlovení. U nano akvárií a menších akvárií může dojít k odpaření části vody, kterou je potřeba doplnit.

 

Vše pčed odjezdem vyzkoušejte

Automatické krmítko i spínací hodiny akvarijního osvětlení zapněte několik dní před vaším odjezdem, abyste měli možnost doladit případné nedostatky. Po vyčištění akvária a dokončení jeho přípravy před vaším odjezdem, proveďte test vody, abyste měli jistotu, že jsou její hodnoty v pořádku. Testy zakoupíte v prodejnách s akvaristickými potřebami.

X