Jak pejskovi ulehčit přechod do nového prostředí?

Ať už si pořídíte štěně nebo dospělého psa, může chvíli trvat, než si na vás zvykne a začne vám důvěřovat. Abyste pejskovi ulehčili přechod do nového prostředí a zkrátili dobu, než se u vás bude cítit doma, můžete mu pomoct několika opatřeními.

Příprava zázemí

Než si psíka domů přivedete, přichystejte mu útulný a bezpečný domov. Připravte mu na klidné místo zateplenou boudu nebo pelíšek, prostor na misku s krmením a vodou, kupte mu krmivo a hračky odpovídající jeho věku, a přípravky pro péči o srst a chrup.

Z dosahu psa odstraňte všechno, čím by si mohl ublížit – ostré předměty, elektrické kabely, hořící svíčky, čistící prostředky, jedovaté rostliny a pro psa nevhodné potraviny. Než si u vás pes zvykne, raději z jeho dosahu odstraňte i dražší věci a na zahradě oploťte místa, kam nechcete, aby běhal.

S ostatními členy domácnosti si stanovte pravidla – kam pes bude moct chodit, zda může jít na gauč, jestli s vámi může spát v posteli nebo jestli mu dáte kousek jídla, když bude žadonit u stolu. Pokud budete nedůslední, pes bude zmatený, co vlastně může a co nemůže, a naučí se pravidla obcházet.

Přeprava psíka

Připravte cestovní příslušenství na přepravu/dovedení psíka k vám domů. Podle velikosti a věku psa budete na cestu pěšky potřebovat přepravku nebo vodítko či popruhy. Pro převoz autem přepravku, mřížku nebo popruhy. Od chovatele si vyžádejte psíkovy oblíbené hračky a pamlsky. Známé věci mohou zmírnit stres z přechodu do cizího prostředí. Během cesty na pejska konejšivě mluvte.

Příchod pejska k vám domů

Když konečně nastane ta chvíle a vy pejska přivedete domů, snažte se zachovat klid a mírnit nadšení všech přítomných. Přemíra zvuků, hlasů a povelů by ho vystrašila. S novým prostředím a členy rodiny ho seznamujte postupně. Pejska po příchodu vypusťte u branky a nechte ho, ať si postupně všechno sám projde, očuchá a vyvenčí se. Pokud bude “bydlet” v domě, až se projde po zahradě, pomalu vejděte dovnitř tak, aby vás viděl a vběhl dovnitř za vámi.

Pejskovi ze začátku dávejte krmivo, na které byl zvyklý a postupně ho nahrazujte krmivem, které pro něho máte připravené vy. Druh krmiva by měl odpovídat věku a energetickému výdeji psa. Vezměte si na několik dní z práce dovolenou, s pejskem si hrajte a buďte mu nablízku, aby si lépe zvykl. Každý den ho nechte doma chvíli samotného a tuto dobu postupně prodlužujte, aby pro psa váš návrat do práce nevyvolal paniku a úzkost. Ze stresu by pejsek mohl udělat po domě loužičky, rozkousat na co přijde, škrábat na dveře apod.

Poslední formality

  • Pořiďte si úřední identifikační kartu, na základě které můžete doložit registraci svého psa, což po vás mohou v některých zemích vyžadovat.
  • Pravidelně choďte k veterináři, abyste zajistili vakcinaci psa, protiparazitální ošetření, jeho identifikaci v Národním registru prostřednictvím mikročipu a případně také zdravotní pojištění.
  • Svého psa si vyfoťe, ať máte památku, jak vypadal, když k vám do rodiny přišel, ale především abyste měli jeho fotografii, pokud by se ztratil.
X