Návod, jak založit akvárium krok po kroku

Toužíte po akváriu, ale nevíte kde začít? Pak jste na správném místě! V tomto článku vám stručně a jasně poradíme, jak se založením akvária vlastně začít.

1. Rozmýšlejte

Pořádně si promyslete, jaké ryby do akvária chcete pořídit, protože právě jim by se nejen velikost, ale i celý interiér měl přizpůsobit. Chcete skaláry? Pak se určitě zaměřte na výšku akvária, která by měla být alespoň 50 cm. Chcete neonku? Pak je důležitá délka, která by se podle typu neonky měla pohybovat pomalu ke 100 cm, protože tahle ryba opravdu ráda plave. Proto je lepší si skutečně naplánovat, jaké ryby v akváriu budete mít, a pak vybrat jeho adekvátní velikost.

2. Základní zařízení

Už víte, jaké chcete mít akvarijní rybičky? Dobře, tak je hlavně ještě nekupujte! Nejprve musíte zakoupit potřebné vybavení. Pro začátečníky je nejjednodušší nějaký set s osvětlením a skříňkou. Někdy se k tomu přidává i filtrace a topné tělísko. Světlo svým výkonem zkušené akvaristy skutečně nevytrhne, ale pokud sháníte něco pro začátek, pak vám určitě dobře poslouží a časem, když zjistíte, že se tomuto koníčku chcete věnovat víc, můžete ho vyměnit.

U filtrace se však nenechte zmást. V 99 % je zcela nedostačující – nemá dostatečný výkon ani obsah filtračních médií. V každém případě doporučujeme pořídit filtraci zvlášť a tu setovou schovat pro případ nouze. U výběru filtru se dívejte na průtok (l/h). Počítejte s tím, že výrobce uvádí jeho výkon bez filtračních médií, takže z celkového průtoku uberte alespoň 1/3 a teprve pak zjistíte skutečný průtok.

Pro orientaci je možné se řídit informací, pro jaký objem akvária je daný filtr vhodný. Vždy je lepší vzít ten, který je určen pro objemově větší akvária než to, jaké si pořizujete.

Topítko většinou bývá dostačující, nicméně určitě doporučujeme zakoupit i klasický teploměr, který stojí pár korun a ukáže vám skutečnou teplotu vody v akváriu.

3. Interiér

Techniku máme a teď hurá na zařizování!

Nejideálnější štěrk je křemičitý písek v zrnitosti 2-3 mm. Na barvě nezáleží, ale trendy v současné době hrají spíše v naturálních barvách čili černá, hnědá či klasická béžová. Na zrnitost skutečně pozor, je to jeden z nejčastějších prohřešků začátečníků. Často kupují štěrk v akvaristice, kde je jim doporučena hrubší zrnitost. Ta však přináší jen útrapy, neboť do nich zapadají exkrementy ryb, krmení a špatně v něm rostou rostliny.

Dále jsou zde dekoracekořeny a kameny. Dají se koupit v akvaristice, či nalézt v přírodě. Kořen vám samozřejmě bude plavat, popřípadě zabarví vodu či se na něm bude ze začátku tvořit taková bílá plíseň. Nic se nebojte, pokud plave, tak ho dočasně ukotvěte u dna nějakým kamenem, pokud barví vodu do hněda – vůbec to nevadí, ono se to časem spraví samo a rybám to prospívá. Plíseň taky není škodlivá, nesnažte se ji nijak mechanicky odstraňovat, zmizí sama, popřípadě si na ní rybky a šnečci pěkně smlsnou.

Rostliny jsou poslední věc, která by v interiéru (kromě rybek, samozřejmě) neměla chybět. Jsou velmi důležité pro utvoření celkové rovnováhy v akváriu a napomáhají celkovým procesům, které se ve vodě dějí. Určitě nepodceňujte jejich význam a pro začátek zakupte nějaké nenáročné a rychle-rostoucí, stačí jen pohledat na internetu.

4. Trpělivost přináší růže

Máte všechny předchozí body splněny? Dobře, akvárium tedy můžete napustit, zapnout filtraci a nastavit žádoucí teplotu na topítku. Pak ale prostě jen čekejte. Ideální doba pro to, aby veškeré procesy v akváriu začaly dobře fungovat, jsou čtyři týdny. Je úmorné koukat do prázdného akvária tak dlouho, ale věřte, že trpělivost opravdu přináší růže.

Za tu dobu, co necháte veškerou techniku pracovat, se vytvoří ve vodě jakýsi ekosystém. Ve filtru se začnou tvořit nitrifikační bakterie, které pomáhají odbourávat nežádoucí látky z vody. Rostliny se zakoření a začnou se přizpůsobovat novému prostředí. Pouhým okem nejde až tak vidět, co se vlastně v akváriu děje, ale v období těch čtyř týdnů se chemické hodnoty vody ustálí na požadovanou úroveň a teprve pak je vše připraveno pro nové přírůstky do vašeho akvarijního světa.

5. Akvarijní ryby

Konečně přišla chvíle, kdy si do akvária můžete pořídit plánované osazenstvo. Pozor ale! Přidávejte ho do akvária postupně. Pokud přidáte mnoho ryb naráz, je to pro akvárium a jeho křehký ekosystém příliš velká zátěž, hodnoty by se zase mohly rozhodit a mohly by se objevit nechtěné problémy.

Tak a teď se můžete jen kochat svým malým podvodním světem!

Autor: Bc. Andrea Bartoňová

X