Pes prý vidí jen černobílý film, ale jak je to doopravdy?

Podle zažitých mýtů naši čtyřnozí přátelé nedokáží vidět svět jinak než jako klasický film pro pamětníky. Pravda je ale někde trochu jinde, i když se dlouhá léta říkalo něco úplně jiného a například delfíni vidí monochromaticky – tedy jedna jediná barva, ale různé odstíny. Psi vidí dokonce podobně jako my, jen reálně vnímají menší barevnou škálu. Máme dokonalejší oči, což o to, ale všechny naše smysly rozhodně nejsou lepší než ty psí…

Červenou jako my nevidí, ale vnímá ji jinak

Pes vidí velmi dobře žlutou a modrou barvu, takže když vybíráme hračky, měli bychom se soustředit na jejich odstíny – a nikdy nesáhneme vedle! Naopak červená a zelená, barvy, v nichž je vyvedena většina psích hraček ve zverimexech, dělají těmto zvířatům určitý problém. Splývají vlastně ve žlutou, nedají se jen tak odlišit. Modrá, žlutá, šedivá a jejich odstíny, přesně tak vnímá pozemský svět každá psí mysl…

A proč tomu tak je? Existuje snadné vědecké vysvětlení. Člověk má tři čípky – díky nimž rozliší velmi jednoduše (samozřejmě až na barvoslepé jedince) modrou, žlutou, červenou i zelenou a jejich kombinace, tedy v podstatě celou duhu. Většina savců a mezi nimi samozřejmě i naše psisko, však má tyhle čípky jen dva, jedním vidí modře a druhým žlutě.

Pes vidí perfektně hlavně během noci

Vyvinul se z vlka, a proto mu nedělá (teoreticky) problém noční lov. Tyčinky v očích jsou na světlo mnohem citlivější, podobně jako u koček – a stačí jen malý záblesk, aby se pes dobře zorientoval, člověk potřebuje mnohem větší dávku. Pokud jde o psí zrak, zaostřit může asi jen na šest metrů, kdežto my snadno zacílíme až do dvacetimetrové vzdálenosti. Díky očím lovce ale rozliší lépe jakýkoliv pohyb. A jestliže vy máte asi 15 milionů čichových receptorů, kočka i pes se mohou jen smát. Mají totiž asi 60, resp. 200 milionů čichových receptorů, a tak se už nikdy nesmíte divit, že doma zaručeně všechno vyslídí…

X