Už jste někdy přemýšleli nad tím, co se skrývá pod názvem “prémiové krmivo”?. Nebo co přesně značí nápis na pytli granulí, který hlásá: “holistické”?

Je opravdu složité se v tom vyznat. Proto Vám přinášíme přehledný návod, co které označení krmiva znamená.

PRÉMIOVÉ (Premium)

Jestliže krmivo nese označení prémiové, pak se jedná o krmivo “průměrné” – tedy za přijatelnou cenu přijatelná kvalita. Jsou dobře stravitelné a jejich kvalita je odpovídající ceně. Za 12 kg pytel v tomto případě zaplatíte kolem 1 000 Kč.

Tento typ krmiva nabízí mnoho výrobců, protože jsou opravdu dostupné téměř pro každého. Je tak hodně důležité, abyste si přečetli složení, protože v tomto případě kvalita krmiva může být hodně odlišná u jednotlivých druhů.

 

SUPERPRÉMIOVÉ (Superpremium)

Toto krmivo je kvalitně mnohem výše. Pro jeho výrobu se používají kvalitní výběrové suroviny. Používají ho zejména chovatelé “psích sportovců”, kteří potřebují, abych jejich mazlíček byl ve vynikající formě.

Obvykle se u tohohle typu setkáte také s vyšší cenou. Nicméně díky vyšší energetické hodnotě krmiva snížíte krmnou dávku. Díky tomu vám zase balení vydrží déle.

V některých případech tak můžete také předejít řadě zdravotních obtíží vašeho pejska. Pes je od přírody masožravec – jeho strava by měla být sestávat především z masa. A právě v superprémiovém krmivu by mělo mít maso největší zastoupení ze všech složek.

 

HOLISTICKÉ (Holistic)

Můžeme říct, že toto jsou vůbec ta nejkvalitnější průmyslově vyráběna krmiva. Jsou nejsnadněji stravitelná. Jsou složena z nejkvalitnějších surovin a zabezpečují tím kvalitní výživu psa. Psovi tak dodávají veškeré potřebné vitamíny, minerály a další potřebné látky. Holistická krmiva tak pomohou psa ochránit a předcházet spoustě nemocí.

 

HYPOALERGENNÍ (HA)

V poslední době roste počet alergických reakcí na krmiva. Trpí tím už skoro každý 7. pes. Může se projevovat jako kožní vyrážka (ať už se jedná o “pouhé” svědění či zánět) nebo i mnohem závažnější problémy žaludku a střev. to se pak může projevovat zvracením, průjmem nebo plynatostí. Pokud u svého psa některé z těchto příznakků pozorujete, měli byste se také zaměřit na složení krmiva a zvážit, zda svému pejskovi raději nezkusíte podávat hypoalergenní granule.

Nejčastějším potravinovým alergenem u psů je hovězí, vepřové a skopové maso, ale i pšenice, sója a kravské mléko. Měli byste si spíše vybírat krmiva, která obsahují složky: drůbežího masa, jehněčího masa, masa z lososa, rýže, lososového oleje, vitamínů, minerálů.

 

DIETNÍ (Diet, Lite, Light)

Tato krmiva jsou určena pro psy, kteří mají sklon k nadváze. Mají totiž nízký obsah tuku.

Jak poznáte, že už byste měli nasadit toto krmivo? Jedním z ukazatelů je váha vašeho pejska – každé plemeno má ve svých standardech uvedeno, kolik by měl pes či fenka vážit. Pokud zrovna ten váš je nad horní hranicí, měli byste se už po dietním krmivu podívat!

Dalším ukazatelem je obyčejný pohled – jestliže má váš pes vetší břicho, než je zdrávo, určitě to i uvidíte. Pejsek bude celkově “neohrabanější”, méně aktivní, bude se více zadýchávat.

Myslete prosím na to, že i pes (stejně jakko člověk) potřebuje vyváženou stravu nez nadměrného množství tuku a dostatek pohybu. Pokud to mít nebude, bude přibírat!

 

Poznámka: Jestli jste se rozhodli pro změnu granulí, doporučujeme přecházet postupně. Tzn. pomalu přidávat nově zvolené krmivo po menších dávkách do toho stávajícího. Přechod na nové krmivo by měl být v horizontu 7-14 dní. Zaleží také na citlivosti trávení Vašeho psa. Uvidíte, jak na nové krmivo bude Váš pes reagovat. Podle toho pak zvolte poměr nového vs.”starého” krmiva, až zcela přejdete na nové.

Krmivo navíc bývá obvykle označeno slovním spojením určujícím, pro které plemeno je určeno a v jakém věku, například: Small (malé) Breed (plemeno) Puppy (štěně).

 

 

 

PUPPY – Štěně

Krmivo, které obsahuje v názvu slovo PUPPY je primárně určené pro štěňáta do 1 roku. Zpravidla se dělí ještě dle velikosti plemene a to na:

malá plemena – Small breed Puppy / Junior Puppy / Mini Puppy /

střední plemena – Medium breed Puppy /  Medium Junior Puppy /

velká plemena – Large breed Puppy / Junior Large / Junior Maxi / Maxi Puppy /

 

ADULT – Dospělý pes

Krmivo s tímto označením je určené pro dospělé psy do 7 let. Opět se dále dělí podle plemen:

malá plemena – Small breed Adult / Adult mini /

střední plemena – Medium breed Adult / Adult /

velká plemena – Large breed Adult / Adult Maxi / Adult XL /

 

SENIOR (Senioři)

Pod označením Senior je krmivo určené pro psy starší 7 let. Dále dělíme na:

malá plemena – Small breed Senior / Senior mini /

střední plemena – Medium breed Senior / Senior /

velká plemena – Large breed Senior / Senior Maxi / Senior XL /

 

 

 

X