Jelikož spolupracujeme s útulky a snažíme se také pomáhat opuštěným zvířatům, sepsali jsme pro vás nejčastější mýty, které lidi přesvědčí ke koupi zvířete, místo toho, aby adoptovali zvíře z útulku…

 • Nevím, do čeho jdu

To je asi nejčastější výmluva, když se lidé rozhodnou pořídit si psa z chovatelské stanice. Ve skutečnosti ale v útulku většinou dostanete mnohem více informací než ve stanici nebo zverimexu. Útulky jsou na to totiž připravené a snaží se novému majiteli do začátku co nejvíce pomoci.

Poměrně dost psů a koček se ocitne v útulku proto, že jejich majitel se dostal do finančních potíží nebo se musel přestěhovat a v jeho novém domě či bytě už není možné zvíře mít. V takovém případě dostanete i kontakt na původního majitele zvířete. Pokud zvíře bylo nalezeno a není znám jeho původ, vždy musí v útulku strávit nějaký čas (3-5 týdnů), než bude umožněna jeho adopce. Během té doby se zvíře stihne plně projevit a zjistí se, zda netrpí nějakými chorobami. Pracovníci Vám pak mohou sdělit, jak zvíře reaguje na přítomnost lidí i ostatních zvířat.

 • V útulku nemají plemeno, které chci…

Pravdou samozřejmě je, že čekání, než se v některém z útulků objeví čistokrevné štěně, jaké byste si přáli, se může pořádně protáhnout. Na druhou stranu útulky často evidují pořadníky čekatelů na určité plemeno. Potom Vás sami kontaktují, když se v jejich útulku vyskytne k adopci pes nebo kočka plně vyhovující Vašim požadavkům.

 • Zachráním raději štěňátko ze zverimexu!

Ano, je to smutný pohled, když vidíme štěňátko nebo koťátko uvězněné v obchodě v malé kleci. Musíme si ale uvědomit, že obchodníci to dělají naprosto záměrně! Tím totiž působí na naše city a vystavují zvířata ve stísněných podmínkách. Pokud nebudeme takto vězněná zvířata od obchodníků kupovat, zachráníme tím do budoucna mnohem více štěňátek a koťátek před utrpením, než pouze to jedno, které si odneseme domů!

 • Zvíře je v útulku, protože ho majitel nezvládal

Toto tvrzení není založeno na žádných faktech, pouze na doměnkách lidí. Ve skutečnosti jsou nejčastější důvody, proč zvířata končí v útulku tyto:

 • Majitelé se stěhují a v novém bytě nemůže zvíře být (7% psů, 8% koček)
 • Alergie (8% koček)
 • Osobní problémy majitele (4% psů i koček)
 • Zvíře příliš znečišťuje domácnost (7% psů, 17% koček)
 • Majitel si již nemůže dovolit domácího mazlíčka (5% psů, 6% koček)
 • Majitel nemá čas na zvíře (4% psů)
 • Soužití se zvířetem s útulku je příliš náročné

Zvířata z útulku již pravděpodobně mají za sebou něj\aké zkušenosti (ne vždy jen ty pozitivní) a mohou tím být poznamenaná. Je potřeba si ale uvědomit, že každé zvíře má svoji osobnost. Někdy nemusí do rodiny zapadnout ani sedmitýdenní štěně nebo kotě. Pracovníci v útulcích Vám ale pomohou při výběru toho povahově nejvhodnějšího zvířete do Vaší domácnosti. Soužití s takto osvojeným zvířetem tak může být mnohdy dokonce mnohem jednoduší než výcvik problémového pejska z chovatelské stanice (a ano, i takoví jsou).

X