Obezita je u nejen u lidí, ale u pejsků závažný problém. Bohužel je ale často podceňovaný. Nadváhy se psi zbavují stejně obtížně jako my všichni. A je to právě obezita, díky které mohou u pejska vzniknout další onemocnění, (včetně psychických).

Faktem také je, že psi s nadváhou žijí kratší dobu, než psi hubení. Přesto nádvahou trpí až 40% všech psů.

Jak se obezitě vyhnout? 

Je potřeba zvolit správnou stravu. Správné krmení je potřeba nastavit už u štěněte. Na trhu je dnes celá řada kvalitních krmiv (jak suchých granulovaných, tak polosuchých či vlhkých).  Mnoho výrobců nabízí také speciální řady “light” (dietní) nebo “senior” (pro starší psy, kteří už nemají tolik pohybu).

Také velmi důležité je dodržovat doporučené krmné dávky. Krmnou dávku volte podle návodu výrobce a taky podle fyzické aktivity Vašeho hafana. V žádném případě byste neměli pejskovi dávát přebytek pamlsků během dne a už vůbec ne jídlo určené lidem. Riskujete tím, že Váš pes bude mít cukrovku.

Neměli byste také zapomínat, že Váš pejsek potřebuje dostatečný pohyb. Nezbytné jsou každodenní procházky (min 30 minut). Mimo to by se měl pes občas proběhnou. Můžete ho třeba nechat aportovat míčky nebo klacíky.

Pejsci s obezitou přetěžují své klouby a mohou tak trpět chorobami pohybového aparátu. Jejich léčba je docela nákaldná. Pravidelný pohyb pomáhá těmto chorobám předcházet. Vyzkoušet můžete i mnoho sportů pro pejsky – třeba dofrisbee, agility a další.

Jak poznám, že pes má nadváhu?

Jednak v chování, ale i po vzhledové stránce. Když Váš pes sedí a z profilu (nebo ze shora) vypadá nepřirozeně díky velkému břichu – je jasné, že se jedná o nadváhu. U chování se to může projevovat tak, že je pomalejší, není tak aktivní, více se zadýchává (obzvláště v letním období) a mnoho dalších.

Obezita může být důsledek

Za obezitu Vašeho pejska může někdy jeho genetika a zdravotní stav. Mnohdy může být obezita důsledkem choroby, kterou pes trpí. Nejčastěji obezitou mohou trpět labradoři, retrívři, kokršpanělé a bígli. Ohrožení jsou také starší psi a kastrovaní. Je tedy potřeba dávat jim pouze předepsané dávky kvalitního krmiva.

X